Zespół Szkół Budowlanych

im. Powstańców Śląskich

 

KSZTAŁCIMY ZAWODOWYCH SPECJALISTÓW

23.03.2015r., w ramach programu „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń”,  w naszej szkole gościli przedstawiciele Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Dąbrówce Małej.

Statystyki mówią, że jednostka ta ma najwięcej wezwań w Katowicach. Przedstawiciele straży pożarnej omówili najczęstsze przyczyny powstawania pożarów, podstawowe zasady postępowania podczas ewakuacji szkoły, sposoby gaszenia ognia (kierunek wiatru, bezpieczny odstęp, wykorzystanie przeszkód jako ochrony przed poparzeniem), bezpieczne zasady chronienia się przed zatruciem czadem (tlenkiem węgla). Przedstawili zagrożenia, z jakimi często spotykają się podczas akcji. Zaprezentowali nowoczesny sprzęt gaśniczy, dzięki któremu ich praca staje się bardziej skuteczna(pokaz wykorzystania aparatu służącego do pracy w pomieszczeniach silnie zadymionych). Na zewnątrz budynku szkoły strażacy zademonstrowali młodzieży wóz strażacki, omówili szczegółowo jego wyposażenie. Swoistą atrakcją spotkania był pokaz sprawności strażaków – m.in. utworzenie ściany wodnej, tzw. „kurtyny”, która oddziela od ognia sąsiadujące obiekty, w ten sposób zabezpieczając je przed rozprzestrzenieniem się ognia. Strażacy chętnie odpowiadali na pytania uczniów dotyczące najczęstszych przyczyn pożarów i sposobów ich zapobiegania. Pytania dotyczyły także możliwości wstąpienia w szeregi ochotniczej straży pożarnej. Co ciekawe, tym zagadnieniem zainteresowane były również dziewczęta.

Partnerzy i Sponsorzy

Nasze osiągnięcia

Licznik

Dzisiaj: 2
Wczoraj: 10
Bieżący tydzień: 105
Poprzedni tydzień: 146
Bieżący miesiąc: 462
Poprzedni miesiąc: 574
Ogółem: 110448